Skip to content Skip to footer

Novo Kupatilo

Vodovod i Kanalizacija

Novo kupatilo u vašem domu može predstavljati značajnu investiciju, ali i veliki korak ka stvaranju savršenog doma. Termo Čelik, kao jedan od najkvalitetnijih materijala za izgradnju, nudi brojne prednosti za izgradnju kupatila. U nastavku pročitaj detaljan proces izgradnje novog kupatila.

Planiranje i projektovanje

Predstavlja prvi korak u procesu kreiranja funkcionalnog i estetski privlačnog prostora u vašem domu. U ovom procesu, neophodno je doneti mnoge odluke koje će uticati na konačni izgled i funkcionalnost kupatila, kao što su izbor sanitarnih uređaja, pločica, boja, materijala i drugih elemenata.

Jedan od prvih koraka u planiranju i projektovanju novog kupatila jeste određivanje dimenzija prostora i rasporeda sanitarnih uređaja. Ovo je od velike važnosti jer će raspored uređaja uticati na efikasnost i funkcionalnost prostora. Na primer, ako planirate da u kupatilu postavite veću kadu ili tuš kabinu, možda će biti potrebno da odaberete manji lavabo ili da ga postavite na drugo mesto.

Nakon što ste odredili dimenzije i raspored sanitarnih uređaja, sledeći korak je odabir materijala za pločice, zidove, pod i ostale površine u kupatilu. Pločice su popularan izbor jer dolaze u različitim bojama, teksturama i veličinama. Takođe, one su vodootporne i lako se čiste. Međutim, mogu biti i skuplje od drugih opcija. Zidovi i podovi se mogu obložiti različitim materijalima, kao što su keramičke pločice, granit, mermer, staklo, itd. Svaki materijal ima svoje prednosti i mane, a izbor zavisi od estetskih preferencija, ali i praktičnosti.

Boja kupatila takođe je bitna odluka koja treba da se donese tokom planiranja i projektovanja. Boje mogu biti neutralne, kao što su bež, siva ili bela, ili življe, kao što su crvena, plava ili zelena. Neutralne boje su uvek popularan izbor jer su univerzalne i lako se uklapaju sa drugim elementima u kupatilu. Međutim, življe boje mogu dodati živost i karakter prostoru.

Jedan od ključnih elemenata u planiranju i projektovanju novog kupatila je i rasveta. Potrebno je odabrati adekvatno osvetljenje za sve delove kupatila, uključujući ogledala, tuševe, kadu i prostor oko lavaboa. Osiguravanje dovoljno svetla omogućava jasniji pregled prostora i obezbeđuje bezbednost prilikom korišćenja sanitarnih uređaja.

Kada se odluče dimenzije, raspored, materijali, boje i osvetljenje, sledeći korak je planiranje budžeta. U tom procesu, potrebno je uzeti u obzir cenu svih elemenata koje ste odabrali za vaše kupatilo, kao i troškove radne snage i eventualnih dodatnih usluga koje možda budu potrebne, poput elektro i vodoinstalaterskih radova. Planiranje budžeta može biti izazovno, ali je veoma važno da se uradi kako biste bili sigurni da ćete ostati u okviru vaših finansijskih mogućnosti.

Uvođenje vodovoda i kanalizacije

Uvođenje vodovoda i kanalizacije za novo kupatilo zahteva precizno planiranje i stručnu izgradnju. Ovo je važan korak u procesu renoviranja ili izgradnje kuće jer obezbeđuje osnovne potrebe za vodom i odvođenjem otpadnih voda. U nastavku ćemo razmotriti šta sve podrazumeva uvođenje vodovoda i kanalizacije za novo kupatilo.

Prvi korak u procesu uvođenja vodovoda i kanalizacije za novo kupatilo jeste priprema terena. Ovo uključuje pregledanje postojećeg sistema vodovoda i kanalizacije, izvođenje potrebnih merenja i izradu planova. Ukoliko se radi o renoviranju postojećeg kupatila, potrebno je izvršiti demontažu starih cevi i sanitarija.

Nakon pripreme terena, potrebno je izvršiti instalaciju cevi za dovod vode i odvođenje otpadnih voda. Ovo podrazumeva odabir adekvatnih cevi i materijala za instalaciju. Za vodovodni sistem obično se koriste bakarne ili PVC cevi, dok se za odvod otpadnih voda koriste PVC ili gumeni odvodi. Ceo sistem se mora pažljivo postaviti kako bi se obezbedilo da voda ne curi i da se spreči zagušenje.

Kada su cevi postavljene, potrebno je izvršiti testiranje vodovodnog i kanalizacionog sistema kako bi se osiguralo da su svi delovi sistema funkcionalni i da ne postoji curenje. Ovo je veoma važno jer curenje može da dovede do oštećenja zidova i plafona, kao i do pojave buđi i drugih štetnih mikroorganizama.

Priprema podloge

Priprema podloge za novo kupatilo je važan korak u procesu renoviranja ili izgradnje novog kupatila. Kvalitetna podloga je ključna za dugotrajnost i funkcionalnost kupatila. U nastavku su navedeni koraci koje treba preduzeti prilikom pripreme podloge za novo kupatilo.

Priprema podloge
Pre početka radova, podloga u kupatilu treba biti očišćena i pripremljena za postavljanje novog poda ili pločica. To uključuje uklanjanje prethodne podloge, čišćenje, niveliranje i sušenje podloge. Ako je podloga u lošem stanju, potrebno je popraviti oštećenja ili pukotine pre nego što se postavi nova podloga.

Izbor podloge
Postoji nekoliko opcija za izbor podloge u kupatilu, kao što su betonska podloga, estrih, cementni malter, gipsani malter, gips-kartonske ploče ili sloj lepka za pločice. Izbor podloge zavisi od vaših potreba, budžeta i vrste sanitarnih uređaja koji će biti postavljeni u kupatilu. Na primer, ako planirate postavljanje teške kade, potrebna vam je čvrsta i stabilna podloga poput betona ili estriha.

Hidroizolacija
Hidroizolacija je bitan korak u pripremi podloge za novo kupatilo. Ova procedura sprečava prodor vode u podlogu i štiti zidove od vlage i plesni. Hidroizolacija se može uraditi različitim metodama, uključujući nanošenje hidroizolacionog premaza, postavljanje hidroizolacione trake na spojevima zidova i poda, kao i ugradnju hidroizolacionih ploča.

Postavljanje podne obloge
Nakon što se hidroizolacija osuši, možete postaviti podnu oblogu, poput keramičkih pločica, vinilnih ploča ili laminata. Za postavljanje pločica ili drugih vrsta obloge, koristite adekvatan lepak za pločice ili drugi lepak koji je prikladan za vrstu podne obloge koju ste izabrali.

Završni radovi
Kada je podloga postavljena, potrebno je završiti sve preostale radove u kupatilu, poput postavljanja sanitarnih uređaja, instaliranja vodovoda i kanalizacije, kao i postavljanja završnih elemenata, poput kade ili tuš kabine. Takođe, potrebno je završiti sve elektroinstalacije, uključujući postavljan

Uvođenje električnih instalacija

Prvi korak u uvođenju električne instalacije za kupatilo je utvrđivanje potrebnih elemenata i uređaja. Tomože uključivati instalaciju utičnica, prekidača, svetla, grejača i ventilatora. U zavisnosti od veličine i namene kupatila, potreban je određeni broj i raspored ovih uređaja.

Nakon određivanja potrebnih elemenata, sledeći korak je utvrđivanje potrebnog napona i strujnih kapaciteta za svaki uređaj. Za kupatilo je uobičajeno da se koristi 220V, a snaga svakog uređaja treba da se prilagodi prema svojim potrebama. Ukoliko je potrebno, može biti potrebno dodavanje dodatnih kablova i osigurača kako bi se obezbedio dovoljan kapacitet za sve uređaje u kupatilu.

Važan deo uvođenja električne instalacije u kupatilo je i instalacija zaštite od strujnog udara. Ovo se obično postiže instalacijom RCBO/RCD osigurača, koje automatski prekidaju struju u slučaju nesreće. Ove utičnice su posebno važne u prostorijama u kojima postoji voda, kao što su kupatila, kako bi se osigurala sigurnost korisnika.

Kada su utvrđeni svi elementi i potrebe za uvođenje električne instalacije u kupatilo, sledeći korak je instalacija kablova i utičnica. Ovaj korak treba da se izvrši pre postavljanja pločica, kako bi se izbegli mogući problemi i oštećenja. Kablovi se obično postavljaju u zidove ili plafone, a utičnice se postavljaju na odgovarajućim mestima prema rasporedu uređaja u kupatilu.

Nakon što su kablovi i utičnice instalirani, potrebno je izvršiti testiranje kako bi se osiguralo da sve funkcioniše kako treba. Ovo uključuje testiranje svakog uređaja pojedinačno, kao i testiranje zaštite od strujnog udara. Ovaj korak je veoma važan za sigurnost korisnika, jer osigurava da ne postoje potencijalni problemi sa električnom instalacijom u kupatilu.

Postavljanje pločica

Postavljanje pločica u kupatilu može biti izazovan proces, ali je važan korak u stvaranju funkcionalnog i estetski privlačnog prostora. Postavljanje pločica uključuje pripremu površina za pločice, merenje i sečenje pločica, lepljenje pločica, fugovanje i završno čišćenje.

Prvi korak u postavljanju pločica je priprema površine. To podrazumeva uklanjanje starih pločica, čišćenje površina i pripremu podloge za postavljanje novih pločica. Podloga mora biti ravna, čvrsta i suva kako bi pločice mogle da se lepe bez problema. Ako postoje nepravilnosti na površini, potrebno ih je popuniti malterom.

Nakon pripreme površine, sledeći korak je merenje i sečenje pločica. Potrebno je precizno izmeriti dimenzije prostora u kojem će se postavljati pločice kako bi se izbeglo sečenje pločica na nepravilne oblike. U slučaju da je potrebno seći pločice, to se može uraditi ručnim ili električnim sekačem za pločice.

Kada su pločice spremne, sledeći korak je lepljenje pločica na podlogu. Za lepljenje se koristi malter za pločice koji se nanosi na podlogu i ravnomerno raspoređuje zupčastom gletericom. Potom se pločice lepe jedna po jedna na podlogu. Bitno je da se pločice postavljaju u ravni i da ne bude razmaka između njih. Za proveru ravni se može koristiti vodostaj ili laserski nivelator.

Nakon što su pločice postavljene, potrebno je izvesti fugovanje. Fugovanje se vrši nakon što se lepak osuši. Fugom se popunjavaju razmaci između pločica i stvara se ravna površina. Fug masa se nanosi između pločica pomoću gumene gleterice, a višak se skida sunđerom. Važno je da se fug masa ne ostavi na površini pločica, jer se može stvrdnuti i oštetiti površinu. Nakon fugovanja, potrebno je završiti čišćenje.

Postavljanje sanitarija i završni radovi

ZAVRŠNI RADOVI

Ovaj proces obuhvata nekoliko faza koje su jednako bitne i neophodne za uspešan završetak projekta.

Prva faza u završnim radovima za novo kupatilo je postavljanje pločica. Ovaj korak je veoma bitan jer pločice ne samo da doprinose estetskom izgledu kupatila, već i štite zidove i podove od vlage i prljavštine. Pri postavljanju pločica potrebno je izabrati kvalitetne pločice koje su pogodne za vlažne prostorije i koje će trajati dugi niz godina. Pored toga, potrebno je pravilno pripremiti površine za postavljanje pločica i koristiti odgovarajući lepak kako bi se obezbedila optimalna adhezija.

Druga faza završnih radova za novo kupatilo je farbanje zidova. Farbanje zidova je relativno jednostavan proces, ali ipak zahteva preciznost i pažnju. Potrebno je odabrati adekvatnu boju koja će se uklopiti sa ostatkom kupatila i koja će se dobro slagati sa pločicama. Takođe, potrebno je pravilno pripremiti zidove pre farbanja, uklanjajući sve nepravilnosti i otvore.

Treća faza završnih radova za novo kupatilo je postavljanje podnih obloga. Postavljanje podnih obloga je važno kako bi se stvorila funkcionalna i estetski privlačna podloga za kupatilo. Potrebno je odabrati podne obloge koje su otporne na vlagu i koje se lako održavaju. Pored toga, potrebno je pravilno pripremiti podlogu pre postavljanja podne obloge kako bi se osigurala optimalna adhezija.

Četvrta faza završnih radova za novo kupatilo je instaliranje rasvete i električnih utičnica. Rasveta i električne utičnice su od vitalnog značaja za funkcionalnost kupatila i zato je potrebno obratiti pažnju na njihovu instalaciju. Potrebno je odabrati adekvatnu rasvetu koja će osigurati dovoljno svetla za sve aktivnosti koje se obavljaju u kupatilu. Takođe, potrebno je instalirati dovoljan broj utičnica kako bi se olakšala upotreba električnih uređaja u kupatilu.

Peta faza završnih radova za novo kupatilo je montaža vrata i prozora. Montaža vrata i prozora je takođe važan korak u
procesu renoviranja kupatila. Potrebno je odabrati vrata i prozore koji su otporni na vlagu i koji se lako održavaju. Vrata i prozori treba da se uklope sa ostalim elementima kupatila i da budu funkcionalni, pružajući dovoljno svetla i vazduha.

Šesta faza završnih radova za novo kupatilo je POSTVLJANJE SANITARIJA.

Postavljanje sanitarija u novo kupatilo je poslednji korak u procesu renoviranja i predstavlja završni pečat na novom, funkcionalnom i estetski privlačnom kupatilu. Ovaj proces podrazumeva izbor sanitarnih uređaja, pripremu površina za postavljanje, instaliranje vodovodnih i kanalizacionih cevi, postavljanje samih uređaja i završno testiranje kako bi se proverila njihova funkcionalnost.

Prvi korak u postavljanju sanitarija je izbor uređaja koji će biti postavljeni u kupatilu. Ovaj korak uključuje odabir WC šolje, lavaboa, tuš kabine ili kade, kao i svih drugih potrebnih elemenata za kupatilo, poput ogledala, polica i ostalog nameštaja. Kada se odaberu sanitarni uređaji, potrebno je odrediti njihovu poziciju u kupatilu, kao i mesto instaliranja vodovodnih i kanalizacionih cevi.

Nakon odabira sanitarnih uređaja, potrebno je pripremiti površine za postavljanje. To uključuje čišćenje i niveliranje površina gde će biti postavljeni uređaji, kao i obezbeđivanje potrebne vodovodne i kanalizacione infrastrukture. Potrebno je postaviti cevi za dovod vode i odvod otpadnih voda, kao i za priključenje svih sanitarnih uređaja na tu infrastrukturu.

Nakon pripreme površina i instalacije vodovodnih i kanalizacionih cevi, sledi postavljanje sanitarnih uređaja. Prvo se postavlja WC šolja, koja se učvršćuje na podlozi i priključuje se na kanalizacionu cev. Zatim se postavlja lavabo, koji se učvršćuje na zid i priključuje na vodovodnu i kanalizacionu cev. Tuš kabina ili kada se postavljaju na pripremljenu podlogu i priključuju na vodovodnu i kanalizacionu cev.

Nakon što su sanitarni uređaji postavljeni, potrebno je izvršiti završno testiranje kako bi se proverila njihova funkcionalnost. Ovo uključuje proveru toka vode, ispiranja WC šolje i svih drugih funkcija koje uređaji nude. Takođe, potrebno je proveriti da li su svi priključci na vodovodne i kanalizacione cevi pravilno učvršćeni i da nema curenja.

Ukoliko se u postupku testiranja otkriju nedostaci ili curenja, potrebno je izvršiti popravke i ponovo proveriti funkcionalnost uređaja. Kada su svi sanitarni uređaji ispravno postavljeni i funkcionalni, može se nastaviti sa finalnim koracima u procesu renoviranja kupatila.

Sedma faza završnih radova za novo kupatilo je montaža elemenata za odlaganje i skladištenje. Elementi za odlaganje i skladištenje su važni za organizaciju kupatila i za održavanje higijene. Potrebno je izabrati funkcionalne i estetski privlačne elemente za odlaganje, poput ormarića, polica ili fioka.

Osmu fazu završnih radova za novo kupatilo predstavlja završni rad na instalacijama. Instalacije poput vodovodnih i kanalizacionih cevi, električnih instalacija i ventilacije treba da budu pravilno postavljene i testirane pre korišćenja kupatila. Ovo je važan korak koji obezbeđuje bezbednost i funkcionalnost kupatila.

Poslednja faza završnih radova za novo kupatilo je čišćenje i uređenje prostorije. Nakon završetka svih faza renoviranja, potrebno je temeljno očistiti kupatilo i urediti ga tako da bude prijatno i funkcionalno mesto za korisnike. Ovo uključuje čišćenje pločica, sanitarija i podnih obloga, kao i postavljanje detalja poput ogledala, ručnika i drugih dekorativnih elemenata.

DatumSeptembar, 2019AutorIgor PantelinShare
E-mail
Lozinka
Potvrdite lozinku